به یاد شهدای سلیاکتی

شهیدان:احمد کیومرثی-ابوالقاسم رستگار-شعبان فلاح-احسان شریف-حمیدرضا اکبری-ولی الله محمّدی-سیدحسن حسینی-علی نواب-ایرج عبدی-سیدصدرالدین حسین-مصطفی اقبالی-مرتضی اقبالی-احمد رستگار-ظفر فلاح

جباری:فریضه امربه معروف همانند تزریق یا جریان خون در رگهای پیکر جامعه اسلامی است
ساعت ٤:٢٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٤ تیر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: امربه معروف ،مرگ تدریجی ،اسلام ،سلیاکتی

جلسه شورای فرهنگ عمومی شهر چمستان با حضور مسئولین شهرستان نور و منطقه چمستان در مورخه 31 خرداد 94 در محل دفتر امام جمعه بخش چمستان برگزار گردید .


در این جلسه حجت الاسلام جباری  ضمن قبولی طاعات و عبادات از تلاش اعضای شورای فرهنگ عمومی شهر تقدیر و تشکر کرد و در راستای موضوع مربوط به دستور جلسه که امر به معروف و نهی از منکر بود اشاره داشت: از اهمیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر همین بس که دهها آیه به صراحت مومنین را تشویق و توصیه به اقامه آن می فرمایند و صد ها روایت از ائمه معصومین علیه السلام در تاکید بر عمل به امر به معروف و نهی از منکر وارد شده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش چمستان امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ اسلامی همانند تزریق یا جریان خون در رگهای پیکر جامعه اسلامی است و سهل انگاری در این باره بی رنگ شدن دین و مرگ تدریجی امت اسلام را در پی خواهد داشت .

امام جمعه چمستان تصریح کرد: اولین آمر به معروف خود خداوند است که در قرآن می فرماید : إِنَّ اللَّهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ وَالإِحسانِ وَإیتاءِ ذِی القُربىٰ وَیَنهىٰ عَنِ الفَحشاءِ وَالمُنکَرِ وَالبَغیِ ۚ یَعِظُکُم لَعَلَّکُم تَذَکَّرونَ خداوند به عدل و احسان و بخشش به نزدیکان فرمان می‌دهد؛ و از فحشا و منکر و ستم، نهی می‌کند؛ خداوند به شما اندرز می‌دهد، شاید متذکّر شوید! وی ادامه داد:عثمان بن مظعون یار با صفای پیامبر می گوید وقتی این آیه نازل شد من به حقانیت اسلام رسیدم که دین سعادت بخش و رشد دهنده این دین است ، که نسبت به فرد و جامعه و صلاح و رشد آنها بی تفاوت و بیگانه نیست.

امام جمعه بخش چمستان در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: انبیاء و ائمه علیهم السلام در ادای این رسالت خطیر از هیچ تلاشی فروگذار نکردند حتی فراتر از محدوده رسالت خویش و تکالیف محوله بر کار خلق الله اصرار ورزیدند.جباری افزود: تلاش و اصرار آنان تا حدی بود که با توجه به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر با قلب سرشار از عشق و رافت و رحمتی که داشتند حاضر نبودند هیچ کس به منکرات آلوده بشود و به خشم خدا گرفتار گردد تا آنجا پیش می رفتند که خود در رنج شدیدتری قرار می گرفتند .

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص)که فرمودند : کسی که امر به معروف و نهی از منکر می کند جانشین خدا در روی زمین است،تصریح کرد:کاری که خدا می بایست مستقیم انجام بدهد که ممکن نبود بواسطه بنده اش صلاح دید انجام دهد پس آمر به معروف می شود خلیفه الله وخلیفه پیامبر پس معلوم می شود این فریضه قبل از هر چیز یک برنامه الهی و فلسفه ارسال رسل و انزال کتب است .

رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش چمستان با بیان اینکه حساب امر به معروف و نهی از منکر از خیلی از واجبات جداستفاظهار داشت:چون نماز و روزه و حج ضرر و ضربه ای به منافع و هوا و هوس دیگران وارد نمی کند پس کسی با آنها مخالفت ندارد اتفاقا می گویند تا می توانید نماز بخوانید امر به معروف و نهی از منکر است که با منافع شیطانی بدخواهان و زیاده طلبان در تعارض و تضاد است و اجازه اینکار و اعتراض و انتقاد را نمی خواهند به مخالفین خود بدهند .

خطیب جمعه بخش چمستان در پایان تاکید داشت:امر به معروف و نهی از منکر تفاوتی که با سایر عبادات دارد این است که مدت و مقدار خاص و زمان خاص ندارد .