به یاد شهدای سلیاکتی

شهیدان:احمد کیومرثی-ابوالقاسم رستگار-شعبان فلاح-احسان شریف-حمیدرضا اکبری-ولی الله محمّدی-سیدحسن حسینی-علی نواب-ایرج عبدی-سیدصدرالدین حسین-مصطفی اقبالی-مرتضی اقبالی-احمد رستگار-ظفر فلاح

محمدی:جمعیت روستای سلیاکتی به 600 خانوار رسید/منبع ذخیره آب موجود پاسخگو نیست
ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: آبفار ،تصفیه آب ،سدخاکی الیمالات ،سلیاکتی
اگر یکی از بستگان این مسئولین در این ...

رئیس شورای اسلامی سلیاکتی نیز در بازدید از مخزن 100 مترمکعبی ذخیره آب روستا بیان داشت: این پروژه بتنی زمینی است که با 60 میلیون تومان برآورد هزینه از محل خودیاری و درآمد دهیاری در حال احداث است.


رضا نائیج‌نوری عصر دیروز در بازدید از پروژه‌های عمرانی روستای سلیاکتی مرکز دهستان ناتل‌کنار علیا اظهار کرد: انحراف فعالیت سد الیمالات از تامین آب کشاورزی به صرف گردشگری سبب نارضایتی کشاورزان پایین‌دست این سد بویژه کشاورزان روستای سلیاکتی شده که امور توزیع آب باید با ورود جدی و اعمال مدیریت لازم، نگرانی کشاورزان را رفع کند.

وی در بازدید از روند پیشرفت فیزیکی پروژه مخزن ذخیره آب 100 مترمکعبی روستای سلیاکتی، افزود: آب شرب این روستا که از مجتمع آب‌رسانی کردآباد تامین می‌شود با پمپاژ کردن به مخزن هوایی (منبع هوایی موجود) وارد شبکه توزیع روستا شده و به منازل انتقال پیدا می‌کند که با توجه به افزایش جمعیت و ورود مسافر در ایام تعطیل پاسخگو نبوده و احداث این مخزن ضروری بود.

بخشدار مرکزی نور از اهداف بازدید مرکز دهستان ناتل‌کنار علیا را سرکشی از دهیاری و نظارت بر عملکرد شورا و دهیاری روستای سلیاکتی به عنوان بزرگ‌ترین روستای این دهستان عنوان کرد و بیان داشت: نظارت بر روند ساخت‌وسازها، عملیات تعریض و عقب‌نشینی‌ها، وضعیت پروژه‌های عمرانی در حال اجرا، بررسی اولویت‌ها و نیازها و کمک به پیشرفت پروژه‌ها در دستور کار بخشداری قرار دارد.

این مسئول با تاکید بر جلوگیری از ساخت‌وساز غیرمجاز از دهیاران خواست، در هنگام صدور پروانه، عقب‌نشینی‌ها و ساخت‌وساز‌ها طرح هادی را ملاک قرار دهند و خارج از آن عمل نکرده و با متخلفان و ساخت‌وسازهای غیرمجاز برخورد و با صدور اخطارهای لازم تا حصول نتیجه پیگیری کنند.

رئیس شورای سلیاکتی نیز در بازدید از مخزن 100 مترمکعبی ذخیره آب روستا مشخصات پروژه را اعلام کرد و گفت: این پروژه بتنی زمینی است که با 60 میلیون تومان برآورد هزینه از محل خودیاری و درآمد دهیاری در حال احداث است.

حمیدرضا محمدی با اعلام اینکه آب این روستا از پمپاژ آب به منبع هوایی که برای 180 خانوار تعریف شده بود تامین می‌شد، ادامه داد: اکنون جمعیت این روستا به 600 خانوار رسید و منبع ذخیره آب موجود پاسخگو نبود، بنابراین ضرورت احداث مخزن زمینی 100 مترمکعبی به‌شدت احساس شد که با همیاری اهالی و موافقت آبفار شهرستان این مخزن در حال احداث است.

یونس وحیدی رئیس آب و فاضلاب شهرستان نور نیز با تاکید بر ضرورت احداث مخزن از حسن نظر و همیاری مردم به‌ویژه اهالی روستای سلیاکتی تقدیر کرد و خاطرنشان کرد: به‌دلیل نبود اعتبارات از نظر ریالی نتوانستیم کمکی به احداث پروژه احداث مخزن بکنیم ولی همراهی مردم سبب شد تا برخی امکانات در اختیار گذاشته و برای پیشرفت پروژه حضور و پیگیری‌های لازم را داشته باشیم.

دهیار روستای سلیاکتی نیز با اشاره به اینکه این روستا از جمله روستاهایی است که اراضی کشاورزی آن کمتر دچار تغییر کاربری شده و در مقابل دیگر روستاها بسیار ناچیز است بر لزوم احداث بند انحرافی و سردهنه آب کشاورزی برای مشروب کردن 120 هکتار از اراضی کشاورزی تاکید کرد.

عادل رستمی تصریح کرد: برای احداث سردهنه و سد انحرافی 170 میلیون تومان هزینه برآورد شده و قول تامین آن از محل اعتبارات تملک دارایی داده شد که انتظار تحقق و تخصیص داریم.

رستمی افزود: احداث این سد انحرافی سبب می‌شود تا مسیر هدایت آب به زمین‌های مزروعی آسان‌تر شده و از هدررفت آب مانع شده و به افزایش سطح تولید کمک می‌کند.

جهانگیر محمدی عضو شورای روستای سلیاکتی نیز از احیای آب‌بندان این روستا بعد از 20 سال خبر داد و اظهار کرد: با توجه به کم‌آبی به‌ویژه در بخش کشاورزی، برای تامین آب کشاورزی نیازمند هدایت آب رودخانه بالادست و سد الیمالات است که این سد در حال حاضر کمکی به بخش کشاورزی نمی‌کند.

سیدمحسن حسینی دیگر عضو شورای روستای سلیاکتی نیز خواستار احداث دیواره حفاظتی رودخانه شاه‌میرود و سیل‌بند به طول 60 متر شد و گفت: برای احداث این دیواره 80 میلیون تومان برآورد هزینه شده که مقرر شد 25 میلیون از اعتبارات استانی و بقیه از محل خودیاری و کمک‌های اهالی تامین و احداث شود.