گفتگو با شهرام یحیی پور از مداحان جوان چمستانی

به گزارش دفتر امام جمعه بخش چمستان :شهرام یحیی پور مداح پرتلاش و زحمت کش چمستانی است که حدود 15 سال در هنر و حرفه مداحی مشغول به فعالیت می باشد.وی پاییز سال 1393 برگزاری کلاس مداحی را برای سنین مختلف در قالب آموزش ادعیه و زیارات ، شعر ، نوحه و مولودی، صداسازی ،موسیقی علمی مداحی شروع نموده است .

شهرام یحیی پور
با او درباره عرصه مداحی و نیز کلاس آموزش مداحی که در چمستان توسط ایشان برگزار می باشد به گپ و گفتی صمیمانه  نشستیم : ضمناً آموزش مداحی هر هفته چهارشنبه ها از ساعت 3:30 با موضوعات آموزش ادعیه و زیارات ، بهداشت حنجره ، صداسازی ، نوحه و شعر خوانی ، مولودی خوانی در مسجد امام زمان شهر چمستان برگزار می گردد .

در ابتدای سخن لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چند سال در حرفه مداحی مشغول کار هستید ؟
اینجانب شهرام یحیی پور فرزند ادریس یحیی پور متولد 1358 ساکن چمستان می باشم و حدود 15 سال به هنر و حرفه مداحی عشق می ورزم .

شهرام یحیی پور

به نظر شما یک مداح نو آموز باید برای پیشرفت در مداحی از چه ویژگی ها و شرایطی برخوردار باشد ؟
به نظر بنده مداح نوآموز برای پیشرفت در مداحی ابتدا باید به قرآن و ادعیه و زیارات تسلط داشته باشد و سپس با شعر و اصول و فنون مداحی آشنایی داشته باشد و همه اینها مستلزم این است که یک مداح نو آموز و تازه کار باید در محضر اساتید و با مطالعه زیاد کسب علم نماید .

کلاس مداحی چمستان

به نظر شما یک مداح غیر از تخصص در مداحی چه ویژگی های دیگری باید داشته باشد ؟
یک مداح در حیطه مداحی وظایف و رسالتی سنگین را به عهده دارد چرا که اوّل خود باید تقوا و دیانت داشته باشد و پایبندی به نماز اول وقت ، آراستگی ظاهر و باطنی و امر به معروف و نهی از منکر ، ولایت پذیری ، اخلاق نیک ، مانوس بودن با قرآن و ادعیه ، بصیرت داشته آنگاه به دیگران نیز انتقال دهد یعنی باید در همه عرصه های فرهنگی ، علمی ، دینی الگوی دیگران باشد .

شهرام یحیی پور
الگو و سبک شما در مداحی بر مبنای روش کدام یک از اساتید می باشد ؟
معمولا سعی می کنیم از اساتید مختلف در زمینه های گوناگون استفاده کنیم اساتید چون : حاج مهدی سماواتی ، حاج منصور ارضی ، حاج محمد رضا طاهری ، حاج ذبیح الله ترابی ، حاج حسن خلج ، حاج محمود کریمی و حاج سید مهدی میرداماد.

کلاس مداحی چمستان

به نظر شما تفاوت مداحی سنتی و مدرن در چیست ؟
در اصل کار فرقی نمی کند در هر دو صورت یک ذاکر اهل بیت علیهم السلام باید حامل پیام و بیان معارف اهل بیت علیهم السلام باشد و همانطوری که مقام معظم رهبری در دیداری که با مادحین داشتند فرمودند : سبک سنتی اساس و ریشه کار است یعنی اینکه سبک جدید را در کنار سبکهای سنّتی و اصیل داشته باشم آن وقت می شود یک بنا منتها امروز که اکثر جوانان به سبکهای جدید روی آوردند باید توجه داشته باشند که از شعر های خوب و آهنگ مناسب در شان مداح اهل بیت علیهم السلام انتخاب کنند و از آهنگ های غربی و لهوی استفاده نکنند .

کلاس مداحی چمستان

نتجه کار مداحی در چه جایی و به چه صورتی باید دیده شود ؟
اول اینکه باید تمام کار ما فقط برای رضای خدا باشد به فرمایش مقام معظم رهبری اگر یک مداح شعر خوب با مضمون و آهنگ خوبی را اجرا کند آن وقت این می شود هنر و اگر یک مداح بتواند با خواندن شعر بر مستمع یا مخاطب اثرگذار باشد نتیجه بخش خواهد بود .

کلاس مداحی چمستان

افرادی که علاقمند هستند در این مسیر فعالیت کنند باید از کجا و چگونه شروع کنند ؟
کسی که علاقمند هست در این راه قدم بگذارد ابتدا باید تقوای الهی پیشه کند و باید خود را نوکر در خانه اهل بیت علیهم السلام بداند و پیرو آن ذوات مقدسه باشد .و انجام واجبات و ترک محرمات را سرلوحه کار خویش قرار دهد و همانطوری که عرض کردم آشنایی با قرآن وادعیه ، شعر ، مقتل و روضه ،بهداشت حنجره ، ردیف های آوازی ( موسیقی علمی مداحی ) ، تاریخ اسلام ، زندگینامه معصومین علیه السلام و آداب مداحی علوم و فنون مداحی را طی نمایند . توصیه از استاد سازگار (میثم) : یک مداح باید این 3 ابزار را داشته باشد : استاد ، اخلاص ، مطالعه

کلاس مداحی چمستان

نکته پایانی ؟
در پایان بنده به عنوان کمترین خادم و ذاکر اهل بیت علیهم السلام خداوند منّان را شکر گزارم که می تواند این خدمت کوچک را برای دین اسلام و اهل بیت علیهم السلام انجام دهم و از خداوند می خواهم ما را در راهی قرار دهد که آقا امام حسین علیه السلام قدم گذاشت .

گروه سرود اباصالح المهدی

 

 

/ 0 نظر / 59 بازدید