175 ستاره ای که با هم برای ایران عزت آفریدند

نگاهی به ماجرای شهدای غواص و نبرد رسانه‌ای پیرامون آن

نویسنده : غلامحسین بهبودی

خود او بود که اولین بار و با اعلام رسمی نحوه شهادت غریبانه این غواصان خط‌شکن عملیات کربلای4، موجی در میان رسانه‌ها به وجود آورد که متعاقبش احساسات پاک مردم کشورمان را برانگیخت؛ موجی که دامنه‌هایش از مرزهای کشورمان نیز فراتر رفت و وسوسه موج‌سواری را به دل برخی از آن‌ ور آبی‌ها انداخت. اما صرفنظر از آنکه باقرزاده به عنوان مقام عالی مرتبط با این موضوع تا چه میزان توانست به شبهات پیش آمده پاسخ دهد و اعتماد و احترام او به افکار عمومی کشورمان در علنی ساختن موضوع غواص‌ها و نیز حفظ ارتباط و اطمینان به رسانه‌های داخلی در پاسخ به شبهات پیش آمده، ‌نکته بارزی در این مسئله بود که اتفاقی نو و میمون را موجب شد.
در واکاوی پرونده تفحص غواص‌ها شاهد بودیم که وقتی مقاله‌ یکی از روزنامه‌نگاران سابق و البته لندن‌نشین کنونی در خصوص نحوه لو رفتن عملیات کربلای4 منتشر شد، متعاقبش حواشی‌های دیگری پدید آمدند که هر کدام سعی داشتند سوار بر موج احساسات مردمی، از این نمد، کلاهی برای شایعه‌افکنی خود ببافند. در این سو نیز برخی از رسانه‌های داخلی به مقابله با شیطنت‌های پیش آمده پرداختند و کش‌و‌قوسی رسانه‌ای پیش آمد که می‌توانست شبهاتی را خصوصاً نزد نسل جوان کشورمان ایجاد کند.  اما نکته جالب در این خصوص، برتری نسبتاً آشکار رسانه‌های ارزشی داخلی بر شبهه‌افکنان بود. عمده‌ترین دلیل این امر را نیز باید اعلام نحوه شهادت 175 غواص خط‌شکن توسط مسئولان خودی دانست که سلاح به اصطلاح «افشاگری» را از رسانه‌های معاند گرفت و آنها را یک قدم عقب انداخت. این اعلام شجاعانه و شاید هوشمندانه، دست رسانه‌های داخلی را نیز بازگذاشت تا این بار از یک موضع برتر بر رسانه‌های معاند بتازند و گوی و میدان را از آن خود کنند.
بنابراین برخلاف موارد مشابه که دشمن می‌توانست با انتشار «شک و شبهه» که مثل موریانه ذهن مخاطب را می‌خورد  جوی روانی ایجاد کند، این بار رسانه‌های داخلی قدمی پیش افتادند و در ابتدا توانستند موج مثبتی را در بیان مظلومیت غواصان شهید و نیز هدف والای آنها راه‌اندازی کنند. موجی که ابراز همدردی عموم مردم و خصوصاً چهره‌های سرشناس هنری و ورزشی را نیز در پی داشت. لذا وقتی که «عمر و‌عاص‌های زمانه» شبهات خود را شروع کردند، افکار عمومی آنقدر تلطیف شده بود که انجام گفت‌و‌گو با فرماندهان و رزمندگان عملیات کربلای4 و انتشار نظرات آنها، تأثیر مثبت خود را گذاشت و تا حد زیادی پاسخگوی شبهات پیش آمده در خصوص چرایی انجام این عملیات شد. در ادامه نیز هوشیاری مسئولان امر و حفظ ارتباط‌ و اعتمادشان به رسانه‌های داخلی تا حد زیادی از زهر شبهه‌افکنی معاندان کاست.
سردار باقرزاده فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح که اصطلاح «عمر‌وعاص‌های زمانه» را برای شبهه‌افکنان به کار می‌برد، یکی از همین مسئولانی بود که در خصوص شبهه‌های پیش آمده می‌گوید: نخستین شک و تردیدی که در مورد کاوش پیکرهای خط‌شکنان و غواصان شهید ایجاد شد‌، توسط دشمن بود. آنها این شبهه را ایجاد کردند که چرا باید این تعداد از رزمندگان شهید شوند؟
وی در ادامه بیان می‌دارد: جالب است که در این بین BBC بیشتر از دیگر شبکه‌های معاند به موضوع غواصان شهید پرداخت و روی آن مانور رسانه‌ای داد و شبهاتی مطرح کرد. عده‌ای هم آمدند و گفتند چه کسی گفته است که اساساً غواص بوده‌اند. اینها پیکرهای شهدای جنگ تحمیلی نبوده‌اند و مربوط به شهدای مدافع حرم هستند که در عراق و در جنگ با داعش کشته شده‌اند. این را باید بگویم که ما همواره پیکرهای مدافع حرم را در ایران آشکارا و با حضور گسترده مردم تشییع و تدفین می‌کنیم، چراکه شهادت برای ما افتخار است.  نکته بارز سخنان باقرزاده در آن بخش بود که نسبت به برخی از اظهارنظرهای داخلی در خصوص رسانه‌ای نکردن موضوع غواص‌ها انتقاد می‌کند و می‌گوید: اما در همین رابطه باز عده‌ای معتقد بودند که نباید این خبر رسانه‌ای می‌شد. من می‌پرسم که تا کی می‌توانیم مظلومیت شهدا را کتمان کنیم؟ چرا نباید بیان می‌کردیم؟ آیا نگفتن این موضوع کتمان حق نیست؟
صرفنظر از احتجاجی که سردار باقرزاده در خصوص رسانه‌ای کردن نحوه شهادت 175 غواص بیان داشت و آن را مربوط به اعلام مظلومیت شهدای غواص دانست (از جهاتی نیز صحیح است) باید این پیغام را از طرف رسانه‌های دلسوز داخلی به سردار برسانیم که در عصر ارتباطات و در حالی که انواع و اقسام شیوه‌ها برای درز اخبار وجود دارد، عدم اعلام نحوه شهادت غواصان شهید اولین کمکی بود که می‌توانست به شبهه‌افکنان کند و به حتم با درز خبر تفحص شهدای غواص از طرق دیگر، حربه «افشاگری» به دست دشمن می‌افتاد. لذا کار شایسته مسئولان در اعلام رسمی موضوع غواص‌های شهید و همینطور یاری گرفتن از رسانه‌های داخلی در جنگ نرم پیش آمده، امری شایسته بود که امیدواریم سایر مسئولان نیز به آن توجه داشته باشند و از این پس با اطلاع‌رسانی‌های به موقع، ‌دست رسانه‌های داخلی را در جهت دفاع از ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس بازتر بگذارند تا مانند موضوع 175 شهاب غواص، چشم فتنه دشمن را کور شده ببینیم.

/ 0 نظر / 3 بازدید