باید از نسل پیچیده جوان کشورمان انتظار هر چیزی را داشته باشیم

علیرضا محمدی
چند روز پیش در بهشت زهرا به یکی از جوان‌های دهه هفتادی برخوردم که شکل و شمایلش غلط‌انداز بود! از آن دست جوان‌هایی که فکر می‌کردی دغدغه چیزی را ندارد الا اینکه سر و وضعش را طبق مد روز تنظیم کند. البته وقتی شهیدی مثل نوری هریس در جبهه مقاومت اسلامی حضور می‌یابد، باید از نسل پیچیده جوان کشورمان انتظار هر چیزی را داشته باشیم، اما به هرحال دیدن این جوان با آن سر و شکل و چنان اعتقاد راسخی به شهدا، جالب توجه بود.
این جوان که خودش را رامین معرفی می‌کرد (به حتم اسم اصلی‌اش تفاوت داشت) می‌گفت که ماهی یک یا دو بار به مزار شهدای بهشت زهرا می‌آید. علتش را پرسیدم گفت: «جاذبه خاصی در اینجا وجود دارد.» نمی‌دانم چرا به او گفتم تو که این همه دلت با شهداست، چرا سعی نمی‌کنی ظاهرت را مثل آنها کنی؟ در پاسخ حرفی زد که برایم عجیب بود. گفت: «همین الانش هم معلوم نیست طرز فکرم با این شهدا یکی باشد. شاید اگر جلویم قرار می‌گرفتند از لحاظ گرایش سیاسی هیچ اشتراک نظری بین ما وجود نداشت. اما من به این خاطر به آنها سر می‌زنم و دوستشان دارم چون مهرشان توی دلم افتاده است. وقتی حرف از دل می‌شود، نباید زیاد عقلانیت را مطرح کرد.»
حرف‌های رامین واقعاً عجیب بود. به حتم او از جاذبه‌ای سخن می‌گفت که به فرموده امام خمینی(ره) تا ابد مزار شهدا را زیارتگاه اهل یقین می‌کند. همان جاذبه‌ای که خون حسین(ع) را از پس قرن‌ها تازه و جوشان نگه داشته و بعد از 1400 سال داغ مصیبتش کهنه نمی‌شود.
در گفت‌و‌گوی بیشتر با این جوان دهه هفتادی (متولد سال 1375 بود) فهمیدم که او چیز زیادی از تاریخچه دفاع مقدس نمی‌داند. همینطور فقط چند شهید شاخص را می‌شناخت. به رامین گفتم اگر کسی، دیگری را دوست داشته باشد، حداقل سعی می‌کند از محبوبش بیشتر بداند. او هم گفت که کتاب خاک‌های نرم کوشک (در خصوص شهید برونسی) را خوانده است اما بیشتر کتاب‌های دفاع مقدسی او را جذب نمی‌کنند.
به فکرم رسید حالا ما برای تبیین فرهنگ دفاع مقدس خیلی اسباب و لوازم در اختیار داریم الا همت. جاذبه شهدا که در خط سیر عاشورای حسینی است در کالبد زمان جاری و ساری است، شور و شوق جوان‌‌هایی که نام شهید آنها را به حسین فاطمه(س) پیوند می‌دهد نیز کم نیستند، فقط باید از لحاظ فرهنگی بیشتر تلاش کنیم تا با خلق کتاب‌ها و فیلم‌های زیبا به محکم شدن ارتباط جوان‌ها با شهدا کمک کنیم. البته صرف تولید محتوا مهم نیست. باید کیفیت کار هم بالاتر برود. واقعاً در کل ادبیات دفاع مقدس چند کتاب وجود دارد که جوان‌پسند باشد. یا جامعه هدفش را جوان قرار بدهد نه بازار فروش!

/ 0 نظر / 54 بازدید