سیل‌های ناگهانی خطرناک‌ترین انواع سیلاب

سیل و سیلاب یکی از رویدادهای طبیعی است که هر ساله بر اثر تغییرات جوی ناگهانی هوا بر اثر فشار روا‌ن‌آب به‌وجود می‌‌آید اما ضرورت اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع این حوادث و مدیریت بر این بحران‌‌ها از مدیریت پس از وقوع سیل و خسارت‌های ناشی از آن می‌چربد.


سیل یکی از رویدادهای طبیعی است که هر ساله بر اثر تغییرات جوی ناگهانی هوا به‌ویژه در مناطق برهنه از پوشش گیاهی آن‌هم بر اثر فشار روان‌آب به‌وجود می‌‌آید.

شیب زیاد و نفوذ آب به ساحل و دخالت انسان در طبیعت

سیل هنگامی اتفاق می‌افتد که کانال رودخانه یا مسیر طبیعی جریان آب ظرفیت طغیان را نداشته باشد و عواملی مانند باران‌های سنگین، ذوب سریع برف، شیب‌های زیاد، تخریب سدها، وجود طوفان و نفوذ آب به ساحل و دخالت انسان در طبیعت از قبیل نابودی جنگل‌ها و مراتع از دیگر عوامل مهم در بروز سیلاب است.

سیلاب‌ها بر دو گونه‌اند، سیلاب‌های آرام که به‌تدریج در طی روزها و هفته‌ها در اثر بارندگی و افزایش حجم ناگهانی آب رودخانه و دریاچه‌ها ایجاد می‌شوند و سیلاب‌های ناگهانی که در اثر افزایش ناگهانی حجم آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها ایجاد شده و با خود مرگ و مصدومیت افراد و تخریب منازل را به همراه دارند.

سیل‌های ناگهانی خطرناک‌ترین انواع سیلاب

بدون شک خطرناک‌ترین انواع سیلاب همان سیل‌های ناگهانی است که مردم از وقوع آنها بی‌خبر بوده و پس از بروز حادثه عمق فاجعه به قدری زیاد است که کسی را یارای گریز از آن نیست.

متأسفانه موضوع سیل و مدیریت و کاهش خسارات آن در کشور مورد توجه جدی قرار نگرفته و فقط زمانی‌که سیلاب مخربی جاری می‌شود و فاجعه‌ای به‌وجود می‌آید، توجه مسؤولان و متخصصان به آن جلب می‌شود.

اگرچه بررسی طرح‌های مهار سیلاب که به‌صورت محدود و پراکنده در سطح کشور مطالعه و اجرا شده‌اند، نشان می‌دهد یک راه حل مشخص و مطمئن برای تمام مناطق سیل‌گیر وجود ندارد اما بدیهی است پدیده سیل با وجود همه پیچیدگی‌هایش قابل بررسی و مطالعه بوده و می‌توان در جهت مهار و کاهش خسارات آن و حتی بهره‌برداری اقتصادی از سیل راه‌حل‌های مناسبی جست‌وجو کرد.

شناخت عوامل مؤثر بر پیش آمدن بلاهای طبیعی

از این‌رو شناخت عوامل مؤثر بر پیش آمدن بلاهای طبیعی وحوادث غیرمترقبه برای تمام افراد جامعه، شهرداران، شوراها و دهیاران به‌عنوان مدیران روستایی و همچنین نحوه برخورد با این بلاها در هنگام وقوع و پس از وقوع می‌تواند موجب کاهش خسارت‌ها و بهبود روند کمک و ترمیم خرابی‌ها باشد که امید می‌رود مردم کشور عزیزمان ایران با افزایش آگاهی‌های خود و برخورداری از توانمندی‌های لازم، اقدام‌هایی عملی و پیشگیرانه مناسبی را برای کاهش اثرهای حوادث و بلاهای طبیعی به‌کار گیرند.

پیشگیری و پیش‌‌آگاهی گام نخست مقابله

و کوتاه سخن اینکه با توجه به اینکه هر ساله بلایای طبیعی اعم از سیل، زلزله، خشک‌سالی و ... خسارت‌‌های عمده مالی و جانی به جوامع انسانی وارد می‌کند، بنابراین تبیین تمهیداتی برای کاهش خسارات ناشی از این بلایا امری ضروری است، که پیشگیری و پیش‌‌آگاهی در گام نخست مقابله با خطرات ناشی از این پدیده‌ها در اولویت قرار دارد و پدیده سیل با وجود تمام پیچیدگی‌هایش قابل بررسی و مطالعه بوده و می‌توان با افراد متخصص حفاظت محیط زیست در جهت مهار و کاهش خسارت‌های آن راه‌های مناسبی را جست‌وجو و تدوین کرد.

گزارش از زهرا خطیبی

/ 0 نظر / 263 بازدید