حجت الاسلام احمدی: برای رفع بیکاری باید فضای اشتغال را مهیا کنیم

حجت‌الاسلام قنبرعلی احمدی در خطبه‌های نماز جمعه در جمع نمازگزاران نوری در مصلی الغدیر این شهرستان، با توصیه به تقوی الهی و عمل به دستورات دین، انجام واجبات و ترک، معاصی و محرمات، اظهار کرد: از صفات متقین تحمل سختی‌ها و رنج‌ها است، دنیا آمیخته به دردها، سختی‌ها و رنج‌ها است والبته لذت‌ها و دردها را با هم دارد.

وی افزود: تحمل سختی‌ها و ناگواری‌های دنیا درجات متعالی را به دنبال دارد، هر کسی که به درجات رفیع و حقیقی انسانی دست پیدا کرد در سایه تحمل رنج‌ها و سختی‌ها بوده است، امیر مومنان هم فرمود: هر کس که بخواهد به تعالی برسد نیازمند تحمل رنج‌ها است و سعدی هم می‌فرماید تا رنج تحمل نکنی، گنج نبینی، و به واقع هم چنین است.

امام جمعه شهرستان نور تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام اوج محبت و دوستی و صمیمیت بود و خود فرمود، من مبعوث شدم تا محبت را ترویج کنم، تحمل سختی‌ها و صبر در برابر گرفتاری‌ها از شاخصه‌های برتر رسول اکرم(ص) است.

این مسؤول با بیان اینکه موانع درونی و بیرونی( گناه و حق‌الناس یا همان حقوق شهروندی) مانع بروز خوبی‌ها در انسان می‌شود، خاطر نشان کرد: انسانی که اندیشه معنوی دارد و الهی فکر می‌کند، مانند رسول اکرم(ص)، که می‌فرمایند؛ قرآن اگر بر کوه نازل شود، متلاشی می‌شود ولی قلب حضرت تاب تحمل نزول و دریافت قرآن دارد.

احمدی با اشاره به شب یلدا اظهار کرد: یلدا نماد صله ارحام و زدودن بداخلاقی‌ها و پاکی قلب است.

 وی با بیان اینکه از صفات مومنان نماز و همدردی با برادران دینی است، اظهار کرد: دو خصوصیتی که امام صادق فرمودند: اگر در هر کسی باشد با او همراه و همنشین باشید و اگر این دو خصوصیت نبود از آنان دوری کنید، آن دو خصوصیت عبارتند از نماز اول وقت و توجه به نماز جماعت،و اوج آن هم نماز جمعه است که با آگاهی است و تحلیل و تفسیر نماز است.

امام جمعه شهرستان نور با تبریک ولادت امام حسن عسکری(ع)، گفت: مسیحیان دنیا باید بدانند یکی از شاخصه‌های پیامبران راستین مبارزه با ظلم، ظالم و ستمگران بود و پیروان راستین پیامبر هم باید این شاخصه‌ها را پیش بگیرند و با ظلم و ظالمان مبارزه کنند.  

این مسؤول شهادت آیت الله شهید غفاری به دست رژیم سفاک پهلوی در سال 53 ، رحلت معلم اخلاق آیت الله حائری شیرازی امامت جمعه شیراز و نماینده مقام معظم رهبری و نیز شهادت سردار خوش لفظ از جانبازان و راویان دفاع مقدس را تسلیت، گفت و افزود: خداوند آنها را با اولیا و شهدا محشور و همنشین کند.

احمدی با اشاره به سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی، بیان کرد: نخستین رسالت پیامبر(ص) تعلیم و تربیت، علم و آگاهی بود و پیامبر اکرم(ص) در آغاز رسالتش با تاکید فراوان به حضرت علی(ع) فرمود:«هیچ فقر و ناداری برتر از جهل نیست»، همه آسیب‌ها در جامعه اسلامی به خاطر جهل و ندانستن و نداشتن آگاهی لازم است، اگر بدانیم، بسیاری از مشکلات حل و رفع می‌شود.

وی با اشاره به حوادث طبیعی اخیر در کشور، اظهار کرد: امام صادق(ع) فرمود: زلزله و مانند آن پند و هشداری است که مردم را تهدید می‌کند تا مراعات کنند و دچار گناه نشوند، این‌ها آزمون و امتحان برای آسیب‌دیدگان و گرفتاران در زلزله است که باید صبر و تحمل و اندیشه کنند که شاید ناشی از معاصی و انحراف باشد و دیگران هم که می‌بینند مورد امتحان قرار می‌گیرند که چقدر با آنان همدردی و همراهی می‌کنند و به فکر آنان هستند.

خطیب جمعه شهرستان نور افزود: زلزله تهران هم هشداری بود که نظام مهندسی و دستگاه‌های مرتبط با صدور پروانه مراقب باشند، بسیاری از ساختمان‌ها که در زلزله کرمانشاه خراب شد، جدید بود، بنابراین نظام مهندسی و دیگر مسؤولان مرتبط با ساخت‌وسازها باید برای حفظ جان مردم مراقبت بیشتری داشته و قانون را رعایت کنند.

این مسؤول با اشاره به برگزاری همایش حقوق شهروندی و تاکید رئیس جمهور بر شفافیت، تصریح کرد: رئیس جمهوری در این همایش گفتند، اگر بخواهیم از فساد اداری نجات پیدا کنیم باید همه امور شفاف باشد و همه در اتاق شیشه‌ای کار کنند، این خوب است اما مقام معظم رهبری در رابطه با حقوق مردم که از متن قرآن و نهج البلاغه برآمده است، فرمودند: تولید و اشتغال برای نسل جوان و پر استعداد، مبارزه با فساد اقتصادی در دستگاه‌ها و ملاحظه مصالح کشور، از حقوق ملت است، امروز ما در نقطه حساسی هستیم دشمنان حرکات موریانه‌ای برخی را هم رصد می‌کنند ولی برخی حرف‌هایی می‌زنند به ویژه مطالبه از دستگاه قضا که باید از راهش پیگیری شود نه با بیانیه، ما بیانیه خواندن را در فتنه 88 محکوم کردیم و اکنون دوران بیانیه خواندن و سخنرانی نیست، اگر حق و مطالبه‌ای هست باید از مجاری قانونی پیگیری شود.

احمدی بیان کرد: برای رفع بیکاری باید فضای اشتغال را مهیا کنیم، در دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی با فساد مبارزه کنیم، بیایند شفاف‌سازی کنند و بگویند که در مسیر اشتغال و تولید چه کردند؟ و چه قدم‌هایی برداشتند؟ یکی از مصادیق مبارزه با فساد اجرای اقتصاد مقاومتی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که به گفته برخی کارشناسان 70 درصد قاچاق از مجاری رسمی وارد کشور می‌شود و عمدتا کالاهایی هستند که در کشور تولید می‌شود، ورود خودروهای لوکس که تجمل‌گرایی را رواج می‌دهد، امروز واردات برنج و میوه چه معنایی دارد؟ چیزی که در کشور داریم، حق مردم این است که این حقوق زنده شود.

وی با تاکید بر اینکه مسؤولان در بخش‌های مختلف در بحث دریافت و هزینه کرد بودجه شفاف گزارش دهند، گفت: جنگ امروز جنگ اقتصادی است، کشوری که مملو از منابع زیر زمینی و رو زمینی است،  نیاز است با سوداگران در عرصه اقتصاد مبارزه و دست‌هایی که به بیت‌المال دراز می‌شود را قطع کنند.

/ 0 نظر / 65 بازدید