شخصیت های ملی و مذهبی چمستان

آنچه را که بدواً باید بدان توجه داشت این است که در منطقه ی چمستان رجال و شخصیت های سیاسی مذهبی زیادی پا به عرصه وجود نهادند که متاسفانه به علت عدم ذکر نام این بزرگواران در آثار مکتوب مورخان و تاریخ نویسان و سیاحان داخلی و خارجی اطلاعات دقیقی از زندگی و آثار این بزرگواران در دست نیست و برخی از این بزرگواران با هجرت و نقل مکان به شهرها و بلاد ها دیگر در همانجا ماندگار و از ذهن مردم این منطقه دور و به فراموشی سپرده شده اند و برخی اقوال شفاهی غیر قابل استناد در اقوال مردم این شهر و روستاهای تابعه راجع به برخی از این رجال وجود دارد که بیشتر به داستان و افسانه شبیه است تا واقعیت.

ولی آنچه را که قابل باور است این است که از برخی آثار و شواهد به جا مانده مانند خرابه هایی از مکتبخانه ها و مدارس علوم دینی و آثار به جا مانده از خرابه های برخی از شهرهای تاریخی فراموش شده مانند دلیران سرا در منطقه هلافون(هلاپون) شهر واتاشان – منطقه شاه زلده که امروز به صورت پوشش جنگلی رخ می نماید – ناتل – راه سنگ فرش شاه عباسی – بقعه های متعدد و فراوان از امامزادگان و شخصیت های مذهبی و علمی و شاهزادگان – وجود قلعه های فراوان در بسیاری از روستاهای این بخش مانند قلعه نجف خرابه مابین روستای نصرت آباد و کاردگرکلا – قلعه دیگر در وسط روستای کاردگرکلا – قلعه های متعدد در روستای قلعه کتی که وجه تسمیه این روستا به خاطر وجود همین قلعه ها می باشد- قلعه قدیمی به جا مانده از دوره هخامنشی و اشکانی در روستای عبدلده – وجود پادگانهای نظامی در ناتل و جوربند بسیار آثار دیگر که همه دال بر وجود افراد دانشمند و زیرک و کاردان و صاحب منصب و رونق علم و دانش و بازار و نفوس زیاد در این شهر و منطقه دارد که باید درباره آنان بیشتر و بیشتر تحقیق و تحصیل اطلاعات نمود.
1- از اشخاص مطرح و صاحب آوازه در منطقه چمستان می توان به شیخ بالو زاهد (شاه بالو) اشاره کرد که ایشان در منطقه آهودشت(پای دشت=نام تاریخی این روستا و روستاهای همجوار آن است که به کرات در تاریخ محلی تاریخ طبرستان میرظهیرالدین مرعشی و بسیار کتب دیگر از آن نام برده شده است) صاحب درس و مدرسه و شاگرد بوده است که از جمله شاگردان مطرح ایشان شیخ خلیفه استاد شیخ حسن جوری بوده است. این مرد بزرگ از جمله عارفان قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری قمری می باشند که در این منطقه زندگی می کرده اند و حتی در اقوال شفاهی مردم این سامان است که ایشان مانند بقیه مردم این منطقه به کار کشاورزی (شالیکاری) مبادرت می ورزیدند و نام بالو که از نام بلو (بلو نام کج بیلی است که بیشتر در زمینه های شالیزاری برای گرفتن مرز از آن استفاده می شود) را به همین سبب به این عارف بزرگ نسبت داده اند.
همه این آثار و اقوال نشان از بومی بودن و سکونت زیاد این بزرگ مرد در این منطقه دارد و خلاصه آن که بقعه مبارک این عارف فرزانه در همین روستا (آهودشت) زیارتگاه خیل عظیم مشتاقان به علوم و معارف اسلامی می باشد که از جمله آثار باستانی شهرستان نور می باشد.
2- ملا علی نوری مازندرانی از بزرگترین حکمای الهی اسلامی و از افراد معدود انگشت شمار سه چهار قرن اخیر است که تا عمق فلسفه صدرائی نفوذ کرده اند. ایشان متولد روستای واز از توابع بخش چمستان شهرستان نور مازندران می باشد. ابتدای تحصیلش در مازندران و قزوین بوده , سپس به اصفهان آمده و از محضر درس آقا محمد بیدآبادی سید ابوالقاسم مدرس اصفهانی استفاده کرده و خود بزرگترین حوزه حکمت را در اصفهان دائر کرده است. آخوند نوری علاوه بر تحصیل و تدریس به مقام شامخی نیز در حمکت متعالیه نایل گشت تا بدان پایه که برخی از دانشمندان فلسفه , پایگاه او را از این جهت به مقام و موقعیت “صدر المتألهین” نزدیک دانسته اند. از آثار متعددی که به وی نسبت می دهند حواشی اسفار و رساله ای در وحدت وجود است. ملا علی نوری از نظر تدریس و تشکیل حوزه درسی و تربیت شاگردان و طولانی بودن مدت کار تدریس و تربیت شاگرد , (گفته شده قریب 70 سال) و ترویج علوم عقلی , کم نظیر و شاید بی نظیر است.
در مقدمه کتاب جغرافیای تاریخ شهرستان نور (پرفسور پیروز مجتهدزاده) به قلم دکتر نصرالله شیفته ص 12 پارگراف اول در احوالات ملا علی نوری چنین آمده است … در ایامی که میرزا شفیع مازندرانی صدراعظم فتحعلی شاه بود (1212 تا 1250 ه.ق) شاه قاجار سالی بعزم گردش در قراء نور وارد قریه واز شد. وی چون از شهرت فراوان مرحوم ملاعلی نوری (معروف به وازی) قبلا آگاه بود سراغ او را گرفت در نتیجه (آخوند) به حضور شاه رسید. بحثی از علم حکمت مورد سوال سلطان قرار گرفت پاسخهای آخوند به حدی محکم و جامع و مستدل و عمیق بود که سلطان قاجاری (که خود بهره ای از حکمت و عرفان داشت ) فریفته وی شد و پی برد که او از لحاظ علوم حکمت الهی و فلسفه و عرفان صاحب نظریاتی بس عمیق است سلطان از وی تقاضا کرد که برای ارشاد خلق به پایتخت بیاید و حتی در همان لحظه به میرزا شفیع صدراعظم دستور داد در تهران مدرسه ای برای وی بنا کند (این مدرسه که به نام صدر معروف گردید در جلوی مدرسه شاه تهران واقع است) ملاعلی نوری تقاضا کرد اجازه داده شود در اصفهان (که در آن زمان یکی از مراکز بزرگ علم بود) مشغول شود.
هنگامی که مرحوم محمدحسین خان مروی مدرسه مروی را در تهران ساخت از فتحعلیشاه تقاضا کرد ملاعلی نوری را از اصفهان برای تدریس معقول در این مدرسه دعوت کند, شاه از او دعوت کرد و او در جواب نوشت در اصفهان دو هزار محصل مشغول تحصیلند که چهارصد نفر آنها بلکه متجاوز که شایسته حضور درس این دعاگو هستند , در حوزه درس دعاگو حاضر می شوند , چنانچه به تهران بیاید این حوزه از هم می پاشد. شاه مجددا از او خواست یکی از بهترین شاگردهای خود را برای تدریس در این مدرسه انتخاب کند و او ملاعبدالله زنوزی را انتخاب کرد و فرستاد (این جریان را مرحوم آقاعلی مدرس زنوزی فرزند مرحوم ملاعبدالله زنوزی ضمن شرح حال خودش و پدرش نوشته و در مقدمه انوار جلیه ملاعبدالله زنوزی از انتشارات موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل چاپ شده است). همه این شاگردان از حومه اصفهان نبوده اند , از اطراف و اکناف به حوزه درس این مرد بزرگ که می گویند در حدود هفتاد سال تدریس کرده شرکت کرده اند و به اطراف پراکنده شده و علم و حکمت را با خود پراکنده اند.
صاحب روضات می گوید: در کودکی او را در حالی که پیرمردی سپید مو بود دیده ام در مسجد سید به نماز مرحوم سید محمدباقر حجه الاسلام می آمد و بعد از نماز باهم جلسه می کردند. سید حجه الاسلام خود زمانی شاگرد او بوده است او و مرحوم حاجی کلباسی که مرجعیت و ریاست اصفهان را داشتند و فوق العاده محترم بودند ملاعلی نوری را در مجالس بر خود مقدم می داشتند. با وجود حکمای بزرگ دیگر در آن زمان , آنچه بعدها ادامه یافت از طریق این مرد بزرگ بود , بعضی حواشی مختصر و کوتاه از او بر اسفار باقی است که در نهایت متانت و دقت است. گویند تفسیر بزرگی بر سوره توحید نوشته است. وی در سال 1246 در گذشته است و مدفن عالم طراز اول قرن 13 , کفشکن حرم حضرت علی (ع) در نجف اشرف می باشد که به وصیت او بوده است. (روضات ص 402-647)
3- مختصری از زندگینامه حضرت آیت الله علامه محدث نوری (ره)
علامه حاج میرزا حسین محدث نوری در میان علما به (خاتم المحدثین) لقب یافته; کسی که آیت الله العظمی میرزا بزرگ شیرازی در تقریظی بر کتاب (بدر مشعشع مرحوم محدث نوری) او را علامه زمان و نادره دوران نامید.
ایشان در میان خواص به علامه نوری , میرزای نوری , محدث نوری و حاجی نوری ملقب بوده است . مرحوم علامه محدث نوری در سال 1254 قمری در روستای ییلاقی بخش بلده نور به نام یالرود چشم به جهان گشود. وطن زمستانه خاندان نوری روستای سعادت آباد , از روستاهای بخش چمستان نور است. پدر آن مرحوم علامه میرزا محمد تقی نوری طبری از بزرگترین دانشمندان و فقهای مازندران و از پیشوایان مورد اطمینان مردم و مرجع تقلید جمعی از شیعیان و خود از جمله شاگردان بنام حکیم آیت الله ملاعلی نوری بود.
از مظاهر و مفاخر اسلام مرحوم محدث نوری دایی و پدر خانم شهید حاج شیخ فضل الله نوری بود که این شهید و تشیّع و از بنیانگذاران حکومت اسلامی بر مبنای ولایت فقیه است.
به تعبیر علامه شیخ آقابزرگ تهرانی علامه نوری از بزرگترین , قدیمی ترین و بزرگوارترین اصحاب مجدّ بزرگ میرزای شیرازی بود و آثار به جای ماند.

سراج آدینه

نویسنده:دکتر:یوسفی

/ 0 نظر / 6 بازدید