رتبه های اول کنکور،نخبگان شهادت

غلامحسین بهبودی

شاید این تصور غلط همچنان در اقشاری از جامعه وجود داشته باشد که بسیج و بسیجیان را منحصر به امور نظامی می‌داند و سهمی برای این نهاد انقلابی در عرصه‌های دیگر قائل نمی‌شود. در صورتی که تنها در میان شهدای دفاع مقدس به دو نخبه شهید برمی‌خوریم که هر کدام رتبه یک کنکور در رشته‌های انتخابی خود بودند. به مناسبت چهارمین روز از هفته بسیج که به عنوان بسیج، اندیشه‌ورزی و تولید علم نامگذاری شده است، مروری کوتاه بر زندگی شهیدان محسن وزوایی و احمدرضا احدی خواهیم انداخت.
 

 رتبه یک شیمی
محسن وزوایی متولد پنجم مرداد ماه 1339 در تهران بود. جوانی خوش سیما و مذهبی که در سال 55 به عنوان رتبه یک رشته شیمی وارد دانشگاه صنعتی شریف شد. وزوایی از انقلابی‌های شناخته شده‌ای بود که در تصرف دو پادگان مهم جمشیدیه و عشرت‌آباد شهامت بسیاری از خود نشان داد. وی بعد از انقلاب در زمره دانشجویان پیرو خط امام، در تسخیر لانه جاسوسی نقش ایفا کرد و سخنگوی دانشجویان در ماجرای لانه جاسوسی بود.
محسن وزوایی که بلافاصله پس از تشکیل سپاه به این نهاد انقلابی پیوسته بود، به دنبال تجاوز عراق بعثی به ایران، داوطلبانه به جبهه غرب عزیمت کرد. با ورود او به این منطقه، تحولی پدید آمد؛ به گونه‌ای که در عملیاتی پارتیزانی به عنوان فرمانده گردان، مسئولیت محور تنگ کورک تا حد فاصل تنگ حاجیان را برعهده گرفت و توانست به کمک همرزمانش ارتفاعات حساس و سوق‌الجیشی تنگ کورک را از تصرف دشمن آزاد کند.
در عملیاتی دیگر که اردیبهشت ماه 1360 طرح‌ریزی شده بود، محسن وزوایی باز فرمانده گردان بود. در این عملیات او با آنکه مجروح بود، توانست قابلیت چشمگیری از خود به نمایش بگذارد و با اندک همرزمانش، 350 نفر از نیروهای کماندویی دشمن را به اسارت بگیرد. محسن وزوایی، نقش فعالی در طراحی عملیات فتح بلندی‌های «بازی دراز» ایفا کرد و در همین نبرد به شدت مجروح شد و به تهران انتقال یافت. او در بیمارستان با وجود درد بسیار، ناله نمی‌کرد و به یکی از پزشکان که از مقاومت او در برابر درد ابراز شگفتی کرده بود گفت:«آقای دکتر! من هر چه بیشتر درد می‌کشم، بیشتر لذت می‌برم و احساس می‌کنم از این طریق به خدای خودم نزدیک می‌شوم.»
شهید وزوایی به عنوان یک فرمانده نخبه، درطول جنگ تحمیلی در عملیات‌ متعددی با مسئولیت‌های گوناگون حضور داشت. در 20 آذر 1360 در عملیات مطلع الفجر فرمانده بود. در اسفند سال 1360 فرمانده گردان حبیب‌بن مظاهر در تیپ تازه تأسیس محمد رسول‌اللّه(ص) شد و در عملیات فتح‌المبین شرکت کرد.

محسن وزوایی با تأسیس تیپ 10 سیدالشهدا، فرمانده این تیپ شد که برای اجرای بهتر عملیات الی بیت‌المقدس، این تیپ با تیپ محمدرسول الله(ص) ادغام گردید و محسن وزوایی نیز فرماندهی محور اصلی را در عملیات برعهده گرفت. سرانجام در دهم اردیبهشت ماه سال 1361 محسن وزوایی در 22 سالگی بر اثر اصابت گلوله و ترکش دشمن به شهادت رسید.
 
رتبه یک تجربی
شهید احمدرضا احدی در بیست‌وپنجم آبان ماه سال 1345 در شهرستان اهواز و در خانواده‌ای مذهبی و سنتی به دنیا آمد. در شش سالگی وارد دبستان شد و مراحل تحصیل ابتدایی را با احراز رتبه‌های اول طی کرد. دوره راهنمایی را هم با معدل‌های 19 و 20 گذراند. با شروع جنگ تحمیلی همراه خانواده به زادگاه اجدادی‌اش ملایر بازگشت و تحصیلات متوسطه را در رشته علوم تجربی در دبیرستان دکتر شریعتی پی گرفت و سرانجام در سال 63 موفق به کسب دیپلم شد.
احمدرضا در سال 64 در کنکور سراسری رتبه یک را در کل کشور و در همه رشته‌های انتخابی به دست آورد و در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران به ادامه تحصیل پرداخت. او که از سال دوم دبیرستان، بر اثر روح کمال خواهش در جبهه‌های جنگ و عملیات رمضان شرکت کرده بود، بعد از قبولی در دانشگاه نیز باز به جبهه رفت و تا لحظه شهادت در جبهه‌ها حضور یافت.
شهید احدی در استعداد و یادگیری کم نظیر بود. به این جهت در طول مدت تحصیل در دبستان، در دبیرستان و دانشگاه برجسته و سرآمد بود و نمره‌های عالی می‌گرفت. چنانکه در سال آخر دبیرستان پس از شش ماه حضور در خط مقدم جبهه‌های جنگ و بازگشت و شرکت در امتحان نهایی به عنوان دانش‌آموز ممتاز شناخته شد.
شهید احدی حتی برای بیان اندیشه‌های خود از فرمول‌های ریاضی و مقوله‌های علمی بهره می‌برد. افزون بر این، گاه طرح‌ها و نقاشی‌هایی می‌کشید. احمدرضا احدی سرانجام در شب دوازدهم اسفند ماه 1365 به شهادت رسید.

/ 0 نظر / 58 بازدید