یزدانی:مدل حمل و نقل و دفن زباله،مدل مناسبی نیست

سعید یزدانی در جلسه کمیته پسماند با اشاره به تولید روزانه 150 تن زباله در این شهرستان، گفت: این حجم زباله نیروی انسانی، ماشین‌آلات و فضای زیادی را درگیر کرده اما مهم مدل حمل و نقل و دفن زباله است که مدل مناسبی نیست.

وی افزود: به‌دلیل بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی، اقلیم خاص منطقه و رطوبت بالا در شمال کشور سبب‌شده تا نتوانیم مدل ایده‌آلی برای ساماندهی زباله را اجرا و محقق کنیم.

معاون فرماندار نور با اشاره به تلاش‌های انجام‌شده در بحث رفع معضل زباله، تصریح کرد: از سال 2000 بیشتر اقدامات برای حفاظت از محیط‌زیست صورت گرفته و در شهرستان نیز تلاش‌های زیادی انجام شد، اما تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله و شکاف زیادی وجود دارد.

این مسئول با بیان اینکه در تلاش‌های صورت‌گرفته مشکل زباله‌های عفونی شهرستان رفع شد و این زباله‌ها به‌خوبی مدیریت می‌شود، خاطرنشان کرد: بیشترین مشکل شهرستان در بحث زباله‌های خانگی، فاضلاب بهداشتی و نخاله‌های ساختمانی است که باید مدیریت شود تا آسیب به محیط‌زیست به حداقل ممکن برسد.

شهردار نور در این جلسه با اشاره به اینکه سایت زمین زباله شهر نور تنها مرکز دفن زباله شهرستان است، گفت: شهرداری تاکنون در این بخش متحمل بار سنگین مالی شده و با اعتبارات تخصیصی و درآمد شهرداری توانست وضعیت را قدری بهتر کند، اما مشکل شیرابه، محدودیت وسعت زمین دفن و دیگر مشکلات همچنان وجود دارد و نیازمند عزم ملی است.

سیدصابر سجادی افزود: اخیراً دانشگاه آزاد بحثی را مطرح کرده و پیشنهاد احداث سایت و حمل زباله را داده که هزینه احداث سایت 180 میلیارد تومان برآورد شد که 20 درصد آن از سوی شهرداری و بقیه از بخش خصوصی و تسهیلات صندوق‌های حمایتی تامین شود، اما تامین مبلغ از سوی شهرداری ممکن نیست و نیاز به حمایت مالی دارد.

وی اضافه کرد: در صورت تایید و تحقق این پیشنهاد و تامین منابع مالی، حمل زباله در اختیار شرکت بخش خصوصی است و ناوگان شهرداری و نیروی انسانی از این بخش رها و توان شهرداری در دیگر امور افزایش می‌یابد.

شهردار رویان در این جلسه مدیریت پسماند را با توجه به شرایط جوی و اقلیمی کشور منوط به مدیریت منطقه‌ای دانست و اضافه کرد: هر شهر باید نسبت به موضوع پسماند خود اقدام جدی و عملی داشته باشد وگرنه استان یا تهران نمی‌تواند با یک مدل موضوع پسماند را در منطقه ما رفع کند.

احمد توکلی گفت: در رویان سطل‌های زباله مکانیزه نصب شد و تا پایان سال بحث تفکیک زباله از مبدا را اجرایی می‌کنیم.

/ 0 نظر / 4 بازدید