سامرا رنگ حضور به خود گرفته است

هشتم ربیع‌الثانی سالروز ولادت امام حسن عسکری(ع) است، بزمی بزرگ، سامرا را فرا گرفته‌ است، بی‌شک روزی می‌رسد که در هشتم ربیع‌الثانی تمام زمین و زمان این حادثه بزرگ را با حضور آرام‌بخش منجی موعود به جشن و سرور می‌نشینند و جهان را به بهانه این جشن فرخنده آذین می‌بندند.


هشتم ربیع‌الثانی مصادف با ولادت یازدهمین امام شیعیان، امام حسن عسکری(ع) است، یازدهمین خورشید درخشانی که نور هدایتگری‌اش را از پس اسارت و ظلمانیت شب بر چهره مردمان تابانید و چراغ راه‌شان شد.

رهبری که گرچه زندگانی‌اش در پس ظلم و استبداد جریان داشت، اما هرگز از راهنمایی مردم روزگار دست نکشید و مسیر ایمان را در مقابل دیدگان‌شان هویدا کرد.

آن زمان که خلفای عباسی، ظلم را بر مردم چیره کرده‌بودند و از ترسِ تولد جانشین بر حق امام عسکری(ع)، ایشان را در حبس نگاه داشتند، به اذن خداوند، منجی بشریت متولد شد تا روزی عدالت را بر زمین بگستراند و راه پدر و اجداد خویش را ادامه دهد.

امام(ع) نیز برای هموارکردن این مسیر از کاری دریغ نکرد و جان خویش را به خطر انداخت تا گامی بزرگ برای زنده نگاه‌داشتن اسلام بردارد.

امام حسن عسکری(ع) از کودکی با پدر همراه بود و همراه ایشان به سامرا فراخوانده‌ شد تا تحت نظارت حاکمان ظالم قرار گیرند.

گرچه استبداد همه جا را فراگرفته‌ بود اما راه روشن امام(ع)، کاملا هویدا بود و حتی دشمنان نیز از آن آگاه بودند، اما با این وجود کوردلی‌شان همواره ادامه‌داشت تا اینکه با وسوسه‌های شوم شیطانی، دستور قتل امام(ع) را صادر کردند و ایشان را در سامرا به شهادت رساندند.

این روزها نیز حال و هوای سامرا رنگ حضور به خود گرفته‌ است، گویا میهمانی عزیز دارد و شهر برای میزبانی‌اش لحظه‌شماری می‌کند.

انگار رنگ شهر به رنگ جشنی آسمانی مزین شده‌است و در استقبال از این میهمان، خود را چراغانی کرده‌است، در روز ولادت پدر، بی‌شک پسر، جشنی آسمانی بر مزار پدر به راه می‌اندازد و بساط این شادی را با فرشتگان به پا می‌کند.

گرچه سامرا رنگ سیاهی ظلم را بسیار به خود دیده‌است اما اینک دیگر به یمن این‌چنین روزی عطر خوش آسمانی در فضایش پراکنده‌ می‌شود و رنگین‌کمانی درخشان بر فراز آسمانش ندای طلوع‌کردن سر می‌دهد.

اکنون آسمان سامرا، آبی‌تر از هر جای دیگر مغرورانه بر فراز حرم امام(ع) به خودنمایی می‌پردازد و نسیم، دلرباتر در میان زمین و آسمان می‌وزد.

اکنون پرندگان نیز بر فراز سامرا، آزادانه، پرواز را تکرار می‌کنند و خورشید نیز مسرورتر از هر زمان، پرتوهای رنگارنگش را می‌تاباند.

بزمی بزرگ، سامرا را فرا گرفته‌ است، بی‌شک روزی می‌رسد که در هشتم ربیع‌الثانی تمام زمین و زمان این حادثه بزرگ را با حضور آرام‌بخش منجی موعود به جشن و سرور می‌نشینند و جهان را به بهانه این جشن فرخنده آذین می‌بندند.

روزی که پرچم‌های برافراشته حقانیت، تمام آسمان را غرق خویش می‌کند و بر فراز آسمان سامرا، آزادانه ترانه عدالت سر می‌دهد.


صائمه یوسفی گل‌افشانی/ 0 نظر / 13 بازدید