شادمان: اقدامات انجام گرفته برای مبارزه با قاچاق کالا کافی نیست

فرماندار شهرستان نور گفت: دستگاه‌های متولی با تعامل و هم‌افزایی بیشتر مبارزه با قاچاق کالا را جدی‌تر بگیرند که در واقع عمل به شعار سال و تحقق نظام و منویات رهبری است.


علی شادمان بعد از ظهر امروز در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این شهرستان که با حضور اعضا در فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات خوبی برای مبارزه با قاچاق کالا در کشور انجام شد اما کافی نیست بنابراین لازم است دستگاه‌های متولی با تعامل و هم‌افزایی بیشتر مبارزه با قاچاق کالا را جدی‌تر بگیرند که در واقع عمل به شعار سال و تحقق نظام و منویات رهبری است.وی افزود: دستگاه‌های اجرایی شهرستان هم گزارش‌های خوبی ارائه کردند اما گزارش عملکرد صرفا رفع مسؤولیت نباشد بلکه باید واقعیت مطلق باشد.

فرماندار شهرستان نور به یگان حفاظت از آبزیان این شهرستان تاکید کرد: پیگیر احیای رودخانه سبز در شهرستان باشند و حداقل دو رودخانه برای تکثیر و تولید ماهی به عنوان رودخانه سبز پایلوت قرار گیرد و در اسفند سال جاری اجرایی شود.

این مسؤول محیط زیست شهرستان را نیز مکلف به بررسی رودخانه‌های مدنظر به منظور تعیین میزان آلایندگی و اعلام نظر برای پایلوت رودخانه سبز کرد.

سعید یزدانی معاون فرماندار شهرستان نور نیز در این جلسه خواستار ترغیب جامعه به خرید کالای ایرانی به ویژه در تهیه جهیزیه توسط نهادهای حمایتی و نیز تشویق عرضه کنندگان و خریداران کالای ایرانی به منظور تحقق شعار سال شد.

سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نور نیز در این جلسه از تشکیل پرونده قاچاق کالا به ارزش 8 میلیون و 285 هزار ریال خبر داد و افزود: سیگار، تنباکو، نوشیدنی‌های غیر مجاز، لوازم آرایشی و بهداشتی بیشترین پرونده قاچاق کالا را شامل می‌شدند.

علی شفیعی اظهار کرد: گشت‌های مشترک شهرستانی و استانی و بازدید از فروشگاه‌های بزرگ نیز انجام و 46 واحد برند خارجی بدون مجوز از نمایندگی نیز پلمب شد.

وی افزود: به دلیل عدم فرهنگ‌سازی حتی برخی از تولیدی‌های لباس، اقلام تولیدی خود را مارک و برچسب خارجی می‌زنند تا به فروش برسانند.

این مسؤول گفت: به منظور کنترل صرافی‌ها و جلوگیری از قاچاق ارز با توجه به دستورالعمل صادره صدور پروانه کسب صرافی توسط اتحادیه‌ها ممنوع شد.

رئیس تعزیرات شهرستان نور نیز در این جلسه اظهار کرد: در بین متولیان مبارزه با قاچاق کالا و ارز هماهنگی لازم وجود ندارد و فرهنگ سازی نشد.

علی قاسمی افزود: براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 92 اقلام با ارزش زیر یک میلیون تومان در محل با تنظیم صورتجلسه و اموال ضبط می‌شود و اقلام با ارزش بیش از یک میلیون تومان با تشکیل پرونده و معرفی به مراجع قضایی اقدامات مناسب قانونی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه طلا و جواهر، چوب، سیگار، لوازم بهداشتی و آرایشی و سوخت در طرح مبارزه با قاچاق کالا بیشترین آمار را دارند و در بحث سوخت بیشتر عرضه سوخت خارج از ضوابط مطرح است، گفت: در سال 96 تعداد ورودی پرونده قاچاق به تعزیرات 64 فقره بوده که تنها هفت پرونده در حال رسیدگی باقیمانده است و بقیه منجر به صدور رای شد.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی شهرستان نور نیز در این جلسه جلوگیری از عرضه سوخت خارج از شبکه به ویژه نفت سفید را اولویت اول اعلام کرد و افزود: نفت سفید با قیمت 150 تومان عرضه می‌شود ولی در خارج از شبکه تا 2 هزار تومان عرضه می‌شود که اختلاف زیادی است.

علیرضا وحیدیان با اشاره به اینکه نفت سفید شهرستان از 2 انبار کرج و ساری تامین می‌شد اظهار کرد: به دلیل مشکلات موجود در سلامت ارسال سوخت از انبار کرج به بخش بلده و به دلیل اقدامات کاهنده عرضه خارج از شبکه سوخت مورد نیاز شهرستان از انبار ساری تامین می‌شود.

وی صدور حواله اینترنتی و ناامن کردن محیط و برخورد با متخلفان عرضه سوخت خارج از شبکه را از دیگر اقدامات در راستای مبارزه با قاچاق سوخت عنوان کرد و گفت: در سال 96 3 پرونده و در فروردین 97 نیز 2 پرونده تشکیل شد و در مجموع در مصرف نفت سفید نیز بیش از 2 میلیون لیتر کاهش داشتیم که البته خللی در سوخت خانگی مردم ایجاد نشد.

محمد رضا رویانیان فرمانده یگان حفاظت از آبزیان شهرستان نور نیز در گزارشی با اشاره به 45 کیلومتر حوزه استحفاظی از انجام 24 هزار و 685 ساعت گشت ساحلی و 16 هزار و 495 ساعت گشت دریایی خبر داد و افزود: در سال 96 ، 40 کیلو ماهی خاویاری و 761 قطعه ماهی استخوانی کشف و 20 هزار و 166 رشته دام جمع‌آوری و همچنین 18 فروند قایق توقیف شد و 49 متهم دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

/ 0 نظر / 34 بازدید